Idzie Luty

Wczoraj (01.II.2005) był naprawdę gorący dzień dla reformy polityki narkotykowej w Europie. Oto co się wydarzyło.

Tagi

Odsłony

1270

Wczoraj (01.II.2005) był naprawdę gorący dzień dla reformy polityki narkotykowej w Europie. Oto co się wydarzyło.

Norwegia - pierwsze publiczne pomieszczenie higieniczne

Wczoraj w Oslo otworzono pierwsze publiczne pomieszczenie higieniczne. Pomieszczenia te służą do konsumpcji narkotyków pod kontrolą personelu medycznego i za pomocą sterylnych narzędzi co zapobiegać ma rozprzestrzenianiu wirusa HIV, HCV i innych chorób przenoszonych przez krew oraz redukowaniu szkód zdrowotnych spowodowanych przez zażywanie narkotyków w nie higienicznych warunkach. Publiczne pomieszczenia higieniczne są dostępne w wielu miastach Zachodniej Europy.

Holandia - opozycja żąda wyjaśnień w sprawie listu UNODC nawołującego do zaprzestania programów redukcji szkód

Dwóch prominentnych członków PvdA (opozycyjna partia mająca największe szansę na utworzenie przyszłego rządu) zażądało stanowiska Ministerstwa Zdrowia względem listu dyrektora Biura ds. Narkotyków Organizacji Narodów Zjednoczonych do Departamentu Stanu USA. W liście tym Costa wyraził szeroką krytykę redukcji szkód, stwierdzając, iż jest ona tylko przykrywką dla ludzi pracujących nad zniesieniem prohibicji narkotykowej. Członkowie PvdA zażądali między innymi wyjaśnienia czy Ministerstwo Zdrowia zgadza się z twierdzeniem zawartym w tym liście, iż przydatność "redukcji szkód", a w szczególności "programów wymiany igieł i strzykawek" rzeczywiście nie jest potwierdzone przez naukowe badania, "najlepsze praktyki" i doświadczenie holenderskiej polityki narkotykowej. W swoim wystąpieniu członkowie PvdA zapytali także czy holenderski rząd gotowy jest na podjęcie kooperacji z racjonalnymi krajami takimi jak Szwajcaria, Niemcy czy Hiszpania w zakresie promowania programów redukcji szkód, holenderskich polityk narkotykowych i społecznych oraz korzyści które niosą one ze sobą. -

Polska - przedstawiciel UNODC z misją w Polsce Informacje o reformie w Polsce wzbudziły zaniepokojenie amerykańskiej administracji i jej sojuszników w wojnie z narkotykami.

Wczoraj z misją do Polski przybył szef Biura ds. Przestępczości Narkotykowej i Narkotyków Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Maria Costa. Ku naszemu olbrzymiemu zaskoczeniu jeden z najważniejszych, zwolenników wojny z narkotykami, podczas konferencji prasowej stwierdził, iż "karanie za posiadanie narkotyków nie jest skutecznym sposobem zwalczania tego nałogu". Podkreślił także, iż prewencja i leczenie uzależnionych są skuteczniejszym od karania sposobem zwalczania narkomanii. Za zamkniętymi drzwiami Pan Costa rozmawiał z Premierem, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministrem Sprawiedliwości. W rozmowach nie uczestniczył Minister Zdrowia Marek Balicki, znany ze swojego pragmatycznego podejścia do narkotyków. Z informacji, które udzielił Pan Costa prasie wynika, iż rozmowa koncentrowała się na kwestiach potrzeby utrzymania prohibicji narkotykowej oraz zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Prawdopodobnie Pan Costa znając polskie doświadczenia z strategią zero tolerancji nie odważył się podważać słuszności nie karania za posiadanie narkotyków, a zamiast tego przekonywał do przymusowego stosowania terapii i utrzymania wojny z narkotykami. Być może nie chciał ryzykować kolejnego skandalu, wszak jego korespondencja z Departamentem Stanu USA wywołała niedawno prawdziwą burzę w Europie. Mamy nadzieje iż Polska utrzyma kurs zmian i nie podda się żadnej presji ze strony, ostaniej, nie przychylnej redukcji szkód agencji ONZ.

Belgia - konopie znów legalne

W Maju 2003 roku Belgia zliberalizowała prawo dotyczące konopi. Niestety część nowej ustawy została zaskarżona do sądu. Wczoraj Belgijski Minister Sprawiedliwości wydał dyrektywę rozwiązującą problem. Każdy kto zostanie zatrzymany z marihuaną lub krzakiem konopi na własny użytek, podlegać będzie najmniejszej karze, to jest pouczeniu. Konopie nie zostaną zarekwirowane jeśli ich ilość nie przekracza 3 gram. Belgijski rząd zapowiada, iż niedługo ostatecznie rozwiąże problem z nowelizacją z 2003 roku. Plany reformy uwzględniają także możliwość legalnej sprzedaży konopi.

Hiszpania, Katalonia - Marihuana w aptekach Już wkrótce prawie 60 aptek w hiszpańskiej Katalonii będzie sprzedawać marihuanę przepisaną pacjentowi jako lekarstwo.

Poinformował o tym dyrektor generalny ds. zdrowia lokalnego rządu w Barcelonie, Rafael Manzanera. W aptekach marihuana będzie dostępna tylko na receptę. To pierwsza tego typu pilotażowa próba w Hiszpanii, podjęta na wniosek katalońskiej organizacji farmaceutów i realizowana w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia w Madrycie. - Zgodnie z wynikami dotychczasowych badań, marihuanę z powodzeniem można stosować u chorych na raka, dla przeciwdziałania wymiotom spowodowanym chemioterapią, jako środek pobudzający apetyt u chorych na HIV/AIDS, przy chronicznych bólach nerwowych, stwardnieniu rozsianym czy zaniku mięśni- powiedział rzecznik katalońskiego instytutu farmakologii, Rafael Borras.

ENCOD - List do Ministra Zdrowia Marka Balickiego Wczoraj Europejska Koalicja dla Racjonalnych i Efektywnych Polityk Narkotykowych wystosowała list do Ministra Zdrowia Marka Balickiego.

W swoim liście ENCOD stwierdza, iż "Na całym świecie, ludzie o różnej wierze, przekonaniach politycznych, klasie społecznej czy kulturze budzą się i zaczynają dostrzegać szkody wyrządzone przez globalne prohibicyjne struktury. Z naturalnych powodów ludziom wydawało się iż prohibicja odstraszać będzie przed używaniem nielegalnych narkotyków, lecz jak się okazało najbardziej zagrożeni członkowie naszej społeczności/użytkownicy narkotyków wcale się tym nie przejmują" "Prawdopodobnie najbardziej destruktywnym elementem struktur prohibicyjnych jest sposób w który stymulują one korupcję władzy i organów ścigania" stwierdzono w liście. ENCOD stwierdza, iż "Polska jest obecnie w momencie w którym może w oparciu o naukowe badania przedyskutować jakie praktyki są najbardziej przydatne. Aktualnie ciągle rośnie olbrzymia liczba dowodów, iż wpływ punitywnej prohibicji jest w rzeczywistości o wiele gorszy niż samo zażywanie narkotyków." ENCOD [http://www.encod.org/] jest koalicją około stu europejskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego dotkniętych lub zaniepokojonych obecną międzynarodową prohibicją narkotykową.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne

S&S: lipcowe upalne popołudnie 2009 mazury, molo piaszczysty brzeg jeziora

Wiek i doświadczenie: 17 lat, mj, haszysz, amfetamina, alkohol, dopalacze

Ilość: po 50 suszonych łysiczek

  • Marihuana
  • Odrzucone TR
  • Pozytywne przeżycie

---

Witam wszystkich :) Zauważyłem ostatnio, że niektóre trip raporty nie mają formy typowego TR, a bardziej poradników lub opisów wielu doświadczeń z morałem na końcu.

Pokusiłem się więc, aby napisać ten króciutki (jak na mnie) „poradnik” z bardzo ważnym przesłaniem dla wszystkich palących zioło i nie tylko: Jedzcie imbir :D

  • Dekstrometorfan

  • 3 4-DMMC
  • Problemy zdrowotne

Często po skończonym tripie z fajną substancją mam ochotę podzielić się swoimi przemyśleniami, na JEJ temat z innymi. Wtedy piszę trip raporty, które potem trafiają albo do moich przyjaciół albo do internetu. Tym razem ten tekst ma inny charakter:
1. Informacyjny.
2. Pokazujący niebezpieczeństwo wynikające z zażywania 3,4 DMMC.

Start.

randomness